Labas, Svečias. Prašome prisijungti arba užsiregistruoti. Did you miss your activation email?
Autorius Tema: Ar žinote kaip paruošti automobilį žiemai?  (Skaityta 3087 kartus)

Neprisijungęs mazhylis

  • Įrašai: 8710
    • Žiūrėti profilį
  • Miestas: Kaunas
Ne visi žino kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai ir kokios gali būti pasekmės, neparuošus jo... Èia rasite bendrą darbų sąrašą ir netgi nenusimanydami tame, kas parašyta - žinosite ko reikia reikalauti autoservise, kad žiemą neturėtumėte jokių problemų.

Tam, kad išvengti tokių problemų, kaip durų neatsidarymas, nepataisomas automobilio gedimas ar netgi avarija, artėjant žiemai automobilį būtina paruošti šaltam metų sezonui. Tam, kad tinkamai paruošti automobilį atlikite žemiau nurodytus darbus arba patikėkite juos autoservisui:

pakeiskite kuro/oro filtrus (jei jau artėja laikas keisti, tai nelaukite pavasario, geriau tai padaryti prieš žiemą)
patikrinkite/pakeiskite žvakes
patikrinkite/pakeiskite aukštos įtampos laidus
patikrinkite skriejiką ir paskirstymo dangtelį ir esant būtinybei pakeiskite
apsaugokite kėbulą nuo rūdžių ir padenkite jį antikorozine danga (dangos dengimas praktiškai vienkartinis veiksmas minimum 3 metams, nes tokia garantija dažniausiai duodama), kitaip po žiemos tam reikės žymiai daugiau išlaidų
užsidėkite/persimontuokite žiemines padangas
langų apiplovimo vandenį pakeiskite normaliu tam skirtu koncentratu, neužšalančiu minusinėje temperatūroje
sutepkite durų/liuko/bagažinės/variklio dangčių gumas silikonu, kad neprišaltų esant atlydžiui ir staigiam šaltukui paspaudus
sutepkite durų/bagažinės atrakinimo spyneles
patikrinkite/pakeiskite valytuvus, nes žiemą reikia ypatingai efektyvaus valymo važiuojant tolimesnėse kelionese; taip sutaupysite apiplovimo skysčio dėl pagerėjusio/pagreitėjusio langų nuvalymo (koncentrato)
nupirkite (jei neturite) tempimo trosą, nes gali būti, kad Jus reikės patraukti arba galėsite taip pagelbėti kitam nespėjusiam pasiruošti žiemos staigmenoms
jei laikas keisti tepalus, tai keisti juos arba į pusiau sintetinius arba į pilnai sintetinius (jei variklis neypatingai 'ėdrus' tepalui ir žinoma, jei leidžia finansinės galimybės)
pasitikrinkite aušinimo skysčio užsalimo temperatūrą, jei ji didesnė nei -15 ar -20, tuomet verta papildyti koncentratu iki ~-30 arba pasikeisti visą aušinimo skystį apytiksliai -30 užšalimo temperatūrai
patikrinkite akumuliatorių, jei jo konstrukcija tai leidžia (kaip žinoma būna neaptarnaujamų akumuliatorių, kuriuos nelabai kaip ir patikrinsi)
nusipirkite šiltas pirštines ir pastoviai jas laikykite automobilio daiktadėžėje, kurias galima būtų užsimauti valant nuo automobilio sniegą, jei vairas ne odinis - vairuojant ir kt. atvejais
Dyzeliniams automobiliams vertėtų patikrinti kompresiją ir kaitinimo žvakiu tvarkingą veikimą.

 Lietuvą pagaliau atėjus tikrai žiemai kiekvienas vairuotojas ima rūpintis savo automobiliu. Ar užtenka tiesiog pakeisti padangas, o gal būtina nuodugni automobilio apžiūra?
 
Į ką kreipti dėmesį ruošiant automobilį šaltajam metų laikui? Tokie klausimai kyla dažnam vairuotojui. Specialistai pataria, kaip palengvinti automobilio gyvenimą žiemą.
 
Automobilio padangos
 
Pasiruošimą šaltajam sezonui būtina pradėti nuo padangų keitimo. Visgi patartina tai daryti ne paskutinę minutę, kuomet dėl prastų kelio sąlygų kyla didesnė grėsmė patekti į autoįvykius, o kuo anksčiau, kai padangų keitimo pikas dar neprasidėjęs.
 
Padangos dėvisi nevienodai, todėl daugelis vairuotojų taupydami pinigus keičia tik labiau susidėvėjusias. Kadangi mašinos priekinės ašies ratų padangos susidėvi greičiau, jos keičiamos dažniau. Taip atsitinka dėl to, kad joms tenka didesnė apkrova stabdant bei atliekant posūkius. Tačiau reikia atsiminti, jog galinės ašies padangos privalo turėti gilesnį protektoriaus raštą.
 
Manoma, kad jei automobilio priekinės ašies padangos dėvisi greičiau, nusipirkus naują porą padangų reikia dėti ant priekinės ašies. Deja tai klaidinga nuomonė. Tokiu atveju galinė automobilio dalis prasčiau sukibs su kelio danga. Be to, važiuojant snieguotu ar šlapiu keliu ir atliekant posūkius galinė automobilio dalis gali prarasti stabilumą ir mašina taps nevaldoma. Todėl pirmiausia rekomenduojama pakeisti galinės ašies padangas, o senąsias perkelti į priekį.
 
Vargu ar kas žino, kad žieminės padangos, esant 10 laipsnių šalčiui, praranda savo gerąsias savybes. Minkštos gumos mišinys taip sukietėja ir dėl to praranda elastingumą, kad mažai kuo besiskiria nuo vasarinių. Automobilis praranda važiavimo dinamiškumą. Lieka vienintelis padangų privalumas – protektoriaus raštas. Nuo jo priklauso, ar ratai gerai sukibs su kelio danga važiuojant snieguotu ar apledėjusiu keliu.
 
Svarbus matomumas
 
Daugelis vairuotojų nesistengia po šaltos nakties tinkamai sušildyti automobilį ir kruopščiai nuvalyti langų, taip gerokai sumažindami matomumą. Tai ne tik kelia pavojų jiems patiems ir aplinkiniams, bet ir kenkia valytuvams. Jei ant stiklo lieka ledo gabalėlių, per juos perbraukus valytuvais, net ir pačios aukščiausios kokybės valytuvai neapsaugoti nuo mikro įbrėžimų, kurie spartina susidėvėjimą.
 
Langų valytuvai nemėgsta dviejų dalykų: kai juos jėga atplėšiame nuo stiklo ir kai jie panaudojami vietoj ledo gremžtukų. Todėl nakčiai patartina valytuvus atkelti nuo stiklo paviršiaus, o po jais užkišti gabalėlį foto juostos. Jei dar visą mašinos priekinį stiklą uždengsite folija, iš ryto jo gramdyti tikrai nereikės.
 
Specialistai pataria, kad originalūs, gamykliniai valytuvai paprastai naudojami vieną sezoną. Naudojant ilgiau, guma sudyla ir cypdama prastai valo langus. Be to, keisti reikia ne valytuvų gumeles, o visą valytuvą su šluotele.
 
Taip pat reikia patikrinti, ar neužsikimšę ir reikiamu kampu skystį purškia langų plovimo skysčio purkštukai. Vasarą langų plovimo purkštukai naudojami tik retkarčiais, o žiemą – kasdien. Todėl pašalus reikia naudoti tik langų plovimo skystį, neužšąlantį iki 20 laipsnių šalčio
 
Dauguma nelaimių keliuose įvyksta dėl prasto matomumo, tad ryškios šviesos – vienas svarbiausių dalykų žiemos metu. Tamsiausiam ir darganotam metų laikui labai svarbu patikrinti automobilio gabaritines, trumpąsias, ilgąsias, priešrūkines, stabdžių ir posūkių šviesas, galinio numerio apšvietimą.
 
Kadangi automobilio šviesa gaunama generatoriaus pagalba, svarbu patikrinti, kad jis veiktų sklandžiai – tam yra pritaikyta speciali aparatūra. Ne pro šalį pakeisti ir pačias lemputes, tačiau net ir pačios geriausios lemputės nepagelbės, jei automobilio generatorius nusilpęs.
 
Akumuliatoriaus problemos
 
Kiekvienas žino situaciją, kuomet po šaltos nakties automobilis ilgai neužsiveda. Kad tokių problemų išvengtumėte, svarbu turėti tinkamą akumuliatorių. Artėjant šalčiams jo būklė turi būti ideali. Antraip tikrai neišsiversite be kaimynų pagalbos.
 
Jei akumuliatorius per silpnas, automobilis neužsives. Kita vertus, jei akumuliatorius pernelyg galingas, jis nespės įšilti, kadangi dažniausiai važinėjama gan trumpomis distancijomis. Tad čia svarbu atsižvelgti tiek į galią, tiek į talpumą bei patikrinti akumuliatoriaus būklę.
 
Specialistai pataria patikrinti aptarnaujamo akumuliatoriaus elektrolito lygį. Tai padaryti galite atsukę visus akumuliatoriaus sekcijų dangtelius. Jei elektrolito lygis žemas, t.y. nesiekia viršaus, įpilkite distiliuoto vandens. Jei turite įtaisą, pamatuokite ir elektrolito tankį. Jis turėtų būti ne mažesnis nei 1,26-1,27 Kg/l.
 
Jeigu tankis mažesnis, akumuliatorių prieš žiemą būtina įkrauti. Taip pat patikrinkite, ar nėra oksidavęsi gnybtai. Jei taip atsitiko, juos būtina nuvalyti švitriniu popieriumi ir sutepti. Neaptarnaujamas (visiškai uždaras) akumuliatorius turi indukcinę lemputę, kuri parodo jo būklę.
 
Atėjus į Lietuvą tikrai žiemai būtina patikrinti ir amortizatorius. Suprantama, kad jų būklė turi būti labai gera visus metus. Vis dėlto verta žinoti, kad važiuojant pripustytais keliais blogai veikiantys amortizatoriai gerokai pailgina stabdymo kelią.
 
Nepatikimi, prastai savo funkciją atliekantys amortizatoriai, „negesina“ virpesių ir dėl to gali sumažėti automobilio stabilumas. Esant plikledžiui, sniegui bei panašioms oro sąlygoms, patikimi amortizatoriai geriau užtikrins jūsų ir aplinkinių saugumą.
 
Rasojantys langai
 
Žiemą rasojantys automobilio langai ne tik vargina vairuotoją, bet ir, sumažėjus matomumui, gali sukelti avariją. Išvengti šios bėdos praktiškai neįmanoma – gamtos dėsniams nepasipriešinsi. Tačiau paveikti šį nepageidaujamą reiškinį galima. Tereikia sutrumpinti automobilio salono įšilimo laiką.
 
Kas yra rasojimas? Tai mūsų iškvepiamame ore esančios drėgmės nusėdimas ant šaltų paviršių. Ant mašinos stiklų ji matoma labiausiai. Ką daryti, kad aprasoję langai greičiau nudžiūtų? Specialistai pataria, pirma, įjungę variklį pirmas kelias minutes minimaliai atidarykite salono šildymo reguliatorių. Leiskite varikliui įšilti, nes kitaip galingas šalto oro srautas ataušins dar nespėjusį įšilti radiatorių.
 
Pirmas minutes ventiliatoriui geriau leiskite suktis lėčiau ir tik pajutę, kad į saloną pučiamas oras pakankamai įšilo, padidinkite ventiliatoriaus sūkius. Antra, uždarę kojų šildymo kanalus, visą ventiliatoriaus į saloną pučiamą orą nukreipkite į priekinį ir šoninius stiklus.
 
Patarimas: nuo stiklų švariai nuvalykite dulkes bei tabako dūmų nuosėdas, nes jos ypač skatina drėgmės nusėdimą. Automobiliuose, kuriuose yra klimato kontrolės sistema arba kondicionierius, langai rasoja mažiau: kondicionierius išdžiovina orą ir drėgmė nenusėda (jos tiesiog būna mažiau). Salone susikaupusiai drėgmei išvėdinti galite naudoti ir stoglangį.
 
Jei automobilis ilgiau stovėjo esant drėgnam orui, užvedę variklį ir įjungę ventiliatorių kelioms minutėms atidarykite stoglangį. Yra ir kitų būdų: pvz., specialūs skysčiai, kuriais iš vidaus patepami salono stiklai, arba servetėlės, įmirkytos kondensavimą stabdančiais chemikalais. Lietuvoje, kur žiemą dažniau drėgna nei šalta, tiks bet kuri priemonė, padedanti išlaikyti stiklus skaidrius.
 
Užšąlančios spynelės
 
Žiemą ne retai užšąla ir automobilio spynelės bei durelės, ilgainiui durelių gumos ima plyšinėti. Kad to išvengtumėte, patartina šias automobilio dalis ištepti silikoniniais tepalais, kurie apsaugo gumą nuo šalčio.
 
Esant minusinei temperatūrai užšąla vanduo. Jam susikaupus kai kuriose automobilio vietose, neišvengiamai susidursite su problemomis – juk užšalusias durelių spyneles šaltą žiemos rytą krapštinėti teko ne vienam. Tačiau tereikia žinoti mažutę prevencinę priemonę ir bėdos bus išvengta. Paprasčiausia priemonė – lašelis grafitinio aliejaus, kurio rasite kiekvienoje automobilių dalių parduotuvėje.
 
Žiemą mūsų keliai barstomi druska bei smėliu, tad pavasarį daugelis vairuotojų pastebi, jog automobilis parūdijo. Antikorozinių priemonių pasirinkimas gan didelis, tiesa, geriausia automobilio apsauga pasirūpinti jau vasarą – galite pripurkšti jo ertmes tam skirtomis medžiagomis.
 
Jei to nesuspėjote, žiemą galima pasinaudoti antikoroziniais tepalais. Vis dėlto atsparumas rūdims daugeliu atvejų priklauso nuo paties automobilio, nuo to, kokiam klimatui jis pagamintas, tad svarbu ir profilaktika – žiemos metu patartina automobilį plauti dažniau, nei šiltuoju metų laikotarpiu.
 

 

Related Topics

  Antraštė / Pradėjo Atsakymai Paskutinis įrašas
0 Atsakymai
2040 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2008 Birželio 02, 12:31:12
sukūrė arcimas
3 Atsakymai
6954 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2014 Lapkričio 03, 18:35:23
sukūrė surkuC
41 Atsakymai
68578 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2017 Sausio 07, 13:27:37
sukūrė fakitol